Pályaalkalmassági Vizsgálati Hatósági Főosztály
A PÁV jelentése: egy mozaikszó, ami a közúti járművezetők/járművezető jelöltek közlekedéspszichológiai pályaalkalmassági vizsgálatát jelenti. |
Magyarországon 1977. évtől végezzük az ITM-nél, illetve jogelődjeinél a közúti járművezetők közlekedéspszichológiai vizsgálatát, mely idő alatt igen nagy szakmai tapasztalat és ismeretek birtokában tudtuk kialakítani, és folyamatosan fejleszteni speciális módszertanunkat. Szervezeti struktúránk is sokat változott az elmúlt évek során. Jelenleg az Innovációs és Technológiai Minisztérium Főosztályaként hatósági jelleggel és országos illetékességgel végezzük tevékenységünket.
A vizsgálat célja
A vizsgálat célja, annak a megállapítása, hogy a gépjárművezető:
Pályaalkalmassági Vizsgálat
Ügyfélkapcsolati száma
+36 1 510 0101
a) rendelkezik-e azokkal az egyéni pszichológiai jellemzőkkel, amelyek szükségesek a biztonságos járművezetési tevékenységhez, a közlekedési helyzetekhez való alkalmazkodáshoz, a járművezetés közben jelentkező terheléselviseléséhez
b) rendelkezik-e a jármű biztonságos vezetéséhez szükséges észlelési, döntési és cselekvési képességgel
c) képes-e elsajátítani a járművezetéshez szükséges ismereteket és készségeket.
A PÁV kategóriák
Az egyes gépjárművezetői tevékenységek más-más pszichés megterheléssel járnak együtt, ezt jelölik a PÁV kategóriák I-IV.-ig, melyek a biztonságos közlekedési magatartásban releváns képességek színvonalát, a személyiség érettségét és integráltságát jelentik.
A vizsgálat folyamata
PÁV díjkalkulátor
A díjkalkulátor használatával előzetesen ki tudja számítani, hogy az Ön által kiválasztott vizsgálatokért mekkora összeget kell majd befizetnie.
Gyakran Ismételt Kérdések
Hogyan jelentkezhetek interneten pályaalkalmassági vizsgálatra?
Amennyiben lehetősége van a vizsgálati díjat banki átutalással befizetni, úgy az NKH ekapu rendszerén keresztül (itt: https://ekapu.nkh.gov.hu/kgh/pav/alap) akár otthonából is tud időpontot foglalni pályaalkalmassági vizsgálatra.
Felhívjuk figyelmét, hogy az NKH e-kapu felületen csak abban az esetben tud pályaalkalmassági vizsgálatra időpontot foglalni, ha vállalja, hogy legkésőbb a jelentkezéstől számított harmadik munkanapon átutalással befizeti a vizsgálati díjat az NKH 10032000-00289926-00000000 számú számlaszámára. Az átutalási megbízás közlemény rovatában feltétlenül tüntesse fel a jelentkezési lap kitöltése után kapott befizetési azonosítószámot. Amennyiben a megadott határidőig a befizetés nem történik meg, a rendszer automatikusan törli az Ön által foglalt időpontot, amelyről az Ön által megadott e-mail címre értesítést küld.
A jelentkezési lap kitöltése előtt olvassa el az általános tájékoztatónkat!
Hogyan zajlik a fellebbezés a PÁV-on?
A fellebbezési eljárás során új vizsgálatra kerül sor, aminek eredménye alapján a másodfokú döntéshozók az ügyfél számára kedvezőbb vagy kedvezőtlenebb, illetve az elsőfokú határozattal megegyező döntést hozhatnak. Amennyiben Ön úgy érzi, jobb teljesítményre képes, mint az első vizsgálat alkalmával, akkor érdemes megfontolnia, hogy él-e a fellebbezési jogával.
Mennyi a pályaalkalmassági vizsgálat díja, mikor és hol kell befizetni?
Jelenleg az elsőfokú pályaalkalmassági vizsgálat díja 8310 Ft, mely egy PÁV kategóriára történő vizsgálatot foglal magába. A másodfokú pályaalkalmassági vizsgálat díja kategóriánként 12620 Ft.
Mit jelent az időkorlát pályaalkalmassági vizsgálat esetében?
Két esetben adunk időkorlátot:
1/ Amikor a rendelet írja elő. A megkülönböztető jelzésű gépjármű vezetésére adott alkalmas minősítés max. 5 évre adható, ugyanis a tartós és fokozott megterhelés miatt szükséges kontrollálni a vezetési alkalmasságát.
2/ Amikor bizonytalanok az eredményei. Ilyenkor a beválás függvényében az újabb vizsgálat már eldöntheti az Ön tényleges alkalmasságát.
Mire számíthatok egy PÁV vizsgálat kapcsán?
A vizsgálat műszeres képességvizsgálatokból, pszichológiai tesztekből, valamint egy - a közlekedési előéletre kiterjedő - pszichológussal folytatott személyes beszélgetésből áll.